Goście

Ben Miller jest pisarzem i badaczem. Przygotowuje pracę doktorską w Graduate School of Global Intellectual History na Freie Universität w Berlinie. Wykładał na temat queerowej historii, literatury i kultury na Humboldt Universität i Freie Universität, a także regularnie współpracuje z „New York Times” i „Baffler”. Od 2018 roku Ben jest członkiem zarządu Muzeum Schwules w Berlinie. Jego następna książka, biografia projektanta mody Rudiego Gernreicha, stanowiąca jednocześnie historię transferu kontrkultury z Europy do Ameryki i jej przemiany z polityki w produkt, ukaże się w wydawnictwie W. W. Norton.

Huw Lemmey to powieściopisarz, artysta i krytyk mieszkający w Barcelonie. Jest autorem czterech książek, w tym Bad Gays: A Homosexual History oraz Unknown Language. W 2022 roku ukazał się jego debiutancki film Ungentle. Pisze o seksie, kulturze, historii i miastach dla wielu magazynów i czasopism, w tym “Frieze” i “Architectural Review”. Jego filmy i prace artystyczne były pokazywane w wielu międzynarodowych instytucjach i na festiwalach filmowych.

Bad Gays Podcast to podcast poświęcony kontrowersyjnym i skomplikowanym osobom queer. Poczynając od Aleksandra Wielkiego aż po J. Edgara Hoovera, nasza historia jest ich pełna, lecz w przeciwieństwie do wygodnych bohaterów—takich jak Oscar Wilde, Audre Lorde czy Alan Turing—rzadko wspominamy o nich jako o osobach queer lub gejach i lesbijkach. Seksualność miała jednak równie istotny wpływ na ich życia, co na życia osób queer, których pamięć czcimy. W swoim podcaście Lemmey i Miller przedstawiają sylwetki historycznych osób queer, których losy były dotąd pomijane w poszukiwaniach queerowych sław.
Bad Gays: A Homosexual History (Verso, 2022)
Opisując postacie takie jak cesarz Hadrian, antropolożka Margaret Mead czy gangster Ronny Gray, autorzy opowiadają historię narodzin figury białego geja i ukazują wywołane przez tę figurę problemy. Lemmey i Miller przyglądają się życiorysom królów, faszystowskich zbrodniarzy, takich jak nazista Ernst Röhm, artystów, rozpustnych bon vivantów oraz imperialistów, w tym Lawrence’a z Arabii, Rogera Casementa, szefa FBI J. Edgara Hoovera, prawnika Roya Cohna oraz architekta Philipa Johnsona. Ich niezwykłe historie życiowe poszerzają i kwestionują główne założenia dotyczące tożsamości seksualnej: ukazują, że homoseksualność – idea, która pojawiła się w XIX wieku – od samego początku była naznaczona wykluczeniem i przemocą, a także odegrała kluczową rolę w najważniejszych wydarzeniach historycznych.

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij